Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
Magyarország készen áll, sőt már hozzá is fogott, belekezdett abba, hogy a digitalizálódó világgazdaság egyik sikertörténete legyen.
„Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim!
As the Prime Minister of the host country, I would like to enjoy the privilege of speaking in our own native language.
Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Külön tisztelettel köszöntöm elnökünket, Zhao főtitkár urat és Gurry főtitkár urat. Örülök, hogy öt év elteltével Önök ismét Budapestet választották. Ezt mi, vezetők szeretjük a stabilitásnak a jeleként fölfogni, és a stabilitást mi mindig nagy értéknek tartjuk, különösen, hogyha az egybeesik a mi vezetői mandátumunk időszakával. Láttunk itt egy filmet – az első filmre gondolok –, amely a digitális jövőt próbálta a szemünk elé rajzolni, és az jutott eszembe, hogy ha valóban ilyen ütemű a digitális világ fejlődése, ilyen fejlődési ütem mellett nehéz lesz ellenállni a kísértésnek, hogy az Isten helyébe képzeljük magunkat. Remélem, azért majd sikerül.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Izgalmas időben jöttek el Önök hozzánk. Az izgalom nem annyira Budapesten, hanem inkább egész Európában tapasztalható. Az Európai Unió intézményeinek élére éppen most választottunk új vezetőket, és ha minden igaz, akkor holnap teszik közzé az Európai Bizottságon belüli, az európai kormányzást intéző szervezeten belüli portfólió megosztásokat, amelynek jelentősége lesz majd Európa digitális fejlődése szempontjából is. És aztán itt van a nyakunkon nekünk, európaiaknak a Brexit kérdése is, ami rendkívül izgalmassá teszi az előttünk álló heteket.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Megtisztelő számomra, hogy a vietnami kormány miniszterének szavai után szólhatok Önökhöz, és nagyszerű döntés, hogy jövőre elmehetünk hozzájuk. Nemcsak azért, mert Vietnam egy nagyszerű ország, akivel Magyarországot nagyon hosszú évtizedek óta köti össze barátság – amikor még ilyen kisiskolás voltam, akkor még aprópénzzel is támogattuk a vietnamiak függetlenségi harcát, régi dolog ez Vietnam és Magyarország között –, de nemcsak ezért izgalmas oda elmenni, hanem mert a mi elemzéseink szerint a következő harminc évben Vietnam lesz a világ leggyorsabban növekvő gazdasága, legalábbis az előrejelzések ma ezt mutatják. Izgalmas lesz jövőre ellátogatni a jövőbe.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az ITU egy nagy tekintélyű szervezet, és a tény, hogy már másodszor döntött egy fontos eszmecsere helyszíneként Budapest mellett, megtiszteltetés a számunkra. A második kisfilmben láthatták, hogy nekünk, magyaroknak van múltunk a digitális világban. Mi, magyarok büszkék vagyunk arra, hogy ott voltunk már az első cölöpök leverésénél is. A Bolyaiak, Erdős, Neumann, Kemény és nem utolsósorban Puskás Tivadar mind a digitalizáció úttörői voltak. Szeretném Önöket arról tájékoztatni, hogy a magyarok szinte sportot űztek korábban is és űznek ma is abból, hogy hogyan lehet egy-egy kérdésről egészen másként gondolkodni, mint bárki más gondolkodik a világon. Mi, magyarok szeretünk ott keresni utat, ahol mások csak a bozótot látják. Ennek a magyar karakternek és észjárásnak esszenciális kifejeződése a Rubik-kocka, amely nem véletlenül egy magyar ember agyában fogant meg.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Azért vagyok ma itt, és azért vállaltam el ennek a fórumnak a megnyitását, hogy világossá tegyem Önök előtt, a digitális világ legmeghatározóbb szereplői előtt, hogy Magyarország készen áll, sőt már hozzá is fogott, belekezdett abba, hogy a digitalizálódó világgazdaság egyik sikertörténete legyen. Ez egy ambiciózus cél a mi részünkről, és ilyenkor mindig felötlik a kérdés, hogy jó, de mennyi az esély, hogy Magyarország valóban egy digitalizációs sikertörténet legyen?
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az esélyek jók. Először is ezért, mert Magyarországon már szilárd alapjai vannak a digitális gazdaságnak. Önöket ma egy olyan ország látja vendégül, amelyik tíz év alatt az európai kontinens sereghajtójából, emlékeztetem Önöket, hogy az első pénzügyi összeomlás nem Görögországban történt, hanem azt megelőzően Magyarországon, szóval az európai kontinens sereghajtójából fölküzdötte magát a kontinens egyik éllovasává. 2010-ben még recesszióban volt a gazdaságunk, ma az egyik legnagyobb vagy talán a legnagyobb növekedés Európában a mi nevünkhöz kötődik. Tíz évvel ezelőtt hatalmas volt a munkanélküliség, és ma pedig arasznyira vagyunk a teljes foglalkoztatottságtól. Van modern iparunk, vannak erős hazai és nemzetközi iparvállalataink, és ezek a legmodernebb technológiákkal dolgoznak. Stabilan állunk a lábunkon, a magyar költségvetésnél biztonságosabb kevés akad Európában. Ez már önmagában is okot ad arra, hogy mi is bízzunk és Önök is bízhassanak a mi sikerünkben.
A siker esélyét növeli, hogy a pénzügyi válság idején mi, magyarok nemcsak válságot kezeltünk, hanem egy újfajta gazdasági modellt is felépítettünk, igaz, az Európai Unión belül, de minden más országétól különböző modellt építettünk föl. Ennek a modellnek a középpontjában a versenyképesség, az újító és a vállalkozói szemlélet áll. És ebbe a szemléletbe tökéletesen illeszkedik a digitális gazdaság. Már 2010 óta olyan döntéseket hoztunk, amelyek nemcsak a válságot kezelték, hanem már kaput nyitottak a digitális szektor számára a magyar gazdaságban. Láthatták, Európában Magyarországon a legkisebb az internetet terhelő forgalmi adó, mindössze 5 százalék. Láthatták, kiváló az infrastruktúránk, amit folyamatosan fejlesztünk. Az 5G-ben is, az 5G-s hálózatos rendszerben is szeretnénk a legsikeresebbek és a leggyorsabbak között lenni. És ezt mi szakmai, gazdasági és nem politikai kérdésnek tekintjük. És nemrég átadtunk, láthatták ezt is, egy olyan modern járműipari központot, tesztközpontot, amely már a digitalizáció szellemében épült, és az önvezető autóknak a világ egyik vagy talán legmodernebb kísérletezési helyszíne. Fontosnak tartom, hogy elmondjam Önöknek, hogy tavaly óta ennek a területnek, a digitalizációnak van miniszteri szintű felelőse. Létrehoztuk a magyar kormányzás történetének legnagyobb portfólióját: egy helyen kezeljük, egy miniszter hangolja össze a hagyományos reálgazdaságot, a digitális gazdaságot, az innovációt, a kutatást és az egyetemek irányítását is. Tele vagyunk kreatívan gondolkodó szakemberekkel, folyamatosan növekszik ezért innovatív vállalkozásaink száma.
Tisztelt Főtitkár Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A magyar nemzeti össztermék 25 százalékát ma a digitális gazdaság állítja elő. A szektor közvetlenül és közvetve mintegy 400 ezer embert foglalkoztat, és ha az arányok nyelvén beszélünk, ez a harmadik legmagasabb arány az egész Európai Unióban. Szóval, Hölgyeim és Uraim, Magyarország már most is egy digitális gazdaság Európa szívében. A jövő nálunk már elkezdődött, és abban bízunk, hogy Európa is teljes lendülettel ebbe az irányba fordítja majd a szekerét. Európaiként mondom, egy európai ország miniszterelnökeként mondom, hogy Európának, az uniónak végre le kellene zárnia a digitális gazdasággal kapcsolatos vitákat, és végre egységesen kellene cselekednünk. Meg kell értenünk, hogy a világ megváltozott Európa körül. Az Európa által dominált világnak már réges-régen vége. Akkor is, ha mi itt, Európában esetleg ezt nem vesszük, nem vettük időben észre. A világ teljesen más irányba halad. Ma még a G7 és G8 világában élünk, de ha valaki olvas, és jól olvas a jelekből, akkor láthatja, hogy a G2 világa felé tartunk, vagy talán már bele is léptünk, és Európának alkalmazkodnia kell ehhez az új helyzethez, és meg kell értenie, hogy az ilyen intézményeknek, mint amilyen az Önöké, amilyen az ITU, ezeknek a szerepe ebben az előttünk álló, G2-re épülő világban sokkal nagyobb lesz, mint most. Ez a szerep nőni fog. És Európának sokkal nagyobb szüksége lesz az ilyen szervezetekre, mint korábban volt. Ezért Európának támogatnia kell az ITU-t és az ehhez hasonló szerveződéseket, mert egyébként Európa nem tud érvényesülni az előttünk álló modern világban.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Fontos, hogy Európában megértsük, hogy a kis- és középvállalkozásokat kiemelten kell támogatnunk. Minél erősebbek az európai kis- és középvállalkozások, annál inkább sikeresek lesznek a nemzetgazdaságaink. Miniszterelnökként, mélyen tisztelt Főtitkár Úr, én leginkább azzal a kihívással küzdök, hogy ahogy egyre inkább digitalizálódik a gazdaság, hogyan lehet olyan politikákat kialakítani, hogy a digitalizációnak az áldásaiban ne csak egy szűk elit, és ne csak egy szűk nagyvállalati világ részesedjen, hanem eljusson mindenkihez. Nekünk, politikusoknak olyan programokat kell kigondolnunk és végrehajtanunk, amely alkalmazkodik ahhoz a tényhez, hogy a digitalizáció az életünk egészét érinti. Ezért el kell juttatnunk a digitalizációt a legtávolabbi faluban élő gazdákig, a kórházakig, a kistelepülésekig, a kis- és közepes vállalkozásokig, hogy mindenki, minden egyes polgár, minden egyes vállalkozás nyertese legyen és ne elszenvedője a digitalizáció okozta változásoknak. Ha nem tudunk ilyen politikákat kialakítani, akkor a népességeink, minden országban, egy része, talán tekintélyes része éppen hogy szembe fog fordulni a digitalizációval. Nekünk meg kell értetnünk, hogy ez nem szét fogja szakítani a társadalmainkat, hanem egy lehetőséget ad arra, hogy mindannyian még inkább bekapcsolódjunk a közös életünkbe. Akkor is, ha a Budapesttől élő legtávolabbi élő kis falu polgárai vagyunk, vagy ha nem az elithez tartozunk, hanem egy betanított munkából tartjuk fönn magunkat és a családunkat.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Magyarország ennek érdekében már indított programokat, ezt úgy nevezzük, hogy a Digitális Jólét Programja. Remélem, a következő találkozásunkkor már sikerekről számolhatok be Önöknek.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Összegzésképpen Önök ma egy olyan országnak a vendégei, amely nem fut el a jövő elől, nem dugja homokba a fejét. Azokat a változásokat is látja, amelyek Európát új kihívások elé állítják. Mi nem elbújni akarunk, hanem részt akarunk venni ennek az új világnak a megteremtésében. A nyertesei akarunk lenni ennek az új, történelemformáló, izgalmas kalandnak. Az elmúlt tíz év itt, Magyarországon bebizonyította, hogy nálunk a jövőt nemcsak meg tudják tervezni, hanem meg is tudják valósítani, teremteni. Érdemes minket meglátogatni nemcsak most, máskor is, bilaterális alapon. Kérjük Önöket, jöjjenek el hozzánk minél gyakrabban, hogy közösen konzultálhassunk ezekről a kérdésekről, és a legjobb gyakorlatokat gyűjthessük össze Magyarországról és az Önök országaiból.
Köszönöm, hogy eljöttek Magyarországra. Köszönöm, hogy vendégül láthatjuk Önöket Budapesten. Kívánok jó tanácskozást és hasznos időtöltést itt, Magyarországon! Isten éltesse mindannyiukat!”